• 00

  Gün

 • 00

  Saat

 • 00

  Dakika

 • 00

  Saniye

Güncel Konular

Ders Bilgileri, Örnek Projeler, Kaynak Kodları...

Çizimler

Arşiv

Kategoriler

“Mekatronik nedir ?”

Çağımızın getirdiği koşullarla birlikte hızla gelişen endüstri de akıllı makine ve robotların öneminin artması ile endüstriyel otomasyonun kullanılmaya başlaması farklı mühendisliklerinin birleştirilerek yeni ve daha verimli mühendisliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu mühendisliklerin ortaya çıkmasının nedenlerinin asıl sebebi insanoğlunun ihtiyaçlarını karşılaması ve buna paralel olarak gelişen endüstriyel büyümelerdir. Gelişen endüstride ortaya çıkan yeni bölümlerden bir tanesi de Mekatronik’tir. Genel anlamda Mekatronik, makine ve elektrik bölümlerinin birleşmesi gibi görünse de detaylarına bakıldığında sadece bu iki bölümden oluşmadığı ortadadır.


Mekatronik günümüzde yeni yeni gelişmeye başlamış ve gelecek vaat eden önemli mühendislik dallarından birisidir. Uygulama alanı oldukça geniş bu bilim dalının hayatımızda birçok faaliyeti kolaylaştırıp ayrıca aşırı insan gücüne ihtiyaç duymayan robot teknolojisi kullanan fabrikaların sayısında önemli bir artış göstermesinin de bir nedenidir. Robot teknolojisi sadece üretimi arttırmakla kalmayıp neredeyse sıfır hatalı ve aynı standartlarda üretime olanak verir.
Biraz da uygulama ve ilgi alanlarından söz edelim. Mekanik ve elektroniğin bulunduğu her alanda uygulamaya konulabilen bu bilim dalı en basit ev elektroniğinden tutun da büyük sanayilerde kullanılan makineler dâhil çok geniş kapsama alanına sahiptir. Evimizde kullandığımız çamaşır, bulaşık makinası, mutfak robotu, televizyon gibi kişisel ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanında, sağlık robotları, tarım robotları, savunma sanayi (akıllı silah sistemleri), otomotiv endüstrisi gibi global ve makro ekonomik gelişmeler içinde mekatronik bölümünün yeri önemlidir.
Genelde ilk akla gelen Otomotiv Sanayidir, bir otomobilin yapımının ilk aşamasında modellemeden, robot kollardan başlayıp aracın içerisinde bulunan hava yastığı, ABS (Kilitlenmeyen Fren Sistemleri) motor, silecekler ve kilit sistemlerine kadar birçok örnekler verilebilir.
MR cihazları, Elektrokardiyografi cihazı, Ultrasonik cihazlar, Fizik tedavi gibi sağlık alanındaki tıbbi cihazlar.
Hava taşıt sistemlerinde uçak imalatı özellikle uçak içerisinde bulunan pilot köşkü ve cihazları, iniş sistemleri, insansız hava uçakları, otomatik pilotlar, kuleler, güvenlikteki X-ray cihazları birer örnektir.
Kaynak robotları, EMS Konveyör Sistemleri, Uzay araştırmalarında kullanılan robotlar, Mayın tarama Robotları, Otomatik koordinatlı araçlar gibi gezer robotlar.
Sanayilerde en çok kullanılan Nc ve CNC tezgahları, otomatik üretim tezgahları vs.
Avometre, Voltmetre, Elektrik Sayaçları, Radar gibi akıllı ölçü aletleri akla gelen bazı örneklerdir.
Binalarda kullanılan güvenlik sistemleri, iklimlendirme sistemleri, otomatik kapı sistemleri gibi ev ve ofis uygulamaları.
Yazıcılar, fotokopi makinaları, televizyon, bilgisayarlar ve bilgisayar aksesuarları gibi ürünler de mekatronik uygulama alanlarındadır.
Ses ile kontrol edilen cihazlar, otomatik odaklamalı cihazları, video kameralar, işitme cihazları, güncel hayatta sürekli kullandığımız Cep telefonları ve dahaları…
Özetle Mekatronik Mühendisliği; Yazılım, Makine, Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinin bütünleşerek oluşturduğu bilim dalıdır diyebiliriz.

Peki Mekatronik Mühendisi nasıl olmalıdır?

Mekatronik mühendisinin bir makine ya da elektronik mühendisinden farkı; zamanı, ham maddeyi,  iş gücü ve sermayeyi ekonomik olarak kullanabilen, açık fikirli ve hayal gücünü işine yansıtabilen bireyler olmalıdır. Mekatronik mühendisliği kendini geliştirip alanında uzmanlaştığı takdirde bilgisayar ortamında hayal gücü ile hazırladığı projeyi çok rahat bir şekilde gerçeğe dönüştürebilir. Bu nedenle gelişen insan ihtiyaçlarını karşılayacak yeni teknolojiyi (3d printerdan organ yapılması gibi) gün yüzüne çıkartabilir ve teknolojiyi insan hayatını kolaylaştıracak şekilde kullanabilir.


Mekatroniğin Tarihi

Mekatronik bölümü dünyaya 1969 yılında Japon Yasukawa Elektrik Şirketi’ndeki bir mühendisin elektronik ve makine mühendisliği alanlarının birleşmesi anlamında “Mekatronik” kelimesini kullanması ile ortaya çıkmıştır.Bu tarihten sonra 1980’li yıllara kadar elektriklendirilmiş mekanizma anlamında kullanılmıştır. Mekatronik bu on yıl boyunca, hem mekanik sistemlerin performansını arttırmak, hem de boyutlarını küçültüp maliyeti azaltmak için mikrodenetleyicilerin makine ve elektronik sistemlerine eklendiği ortak bir konum haline gelmiştir. Bu süreç içerisinde uygulama alanındaki hızlı gelişimi, disket sürücülerini, sayısal kontrollü makine düzeneklerini, endüstriyel robotlar, otomobil motorları ve kilitlenmeyen fren sistemlerini (ABS) de içine almıştır.
Günümüzde “Mekatronik” çoğu kendi alanında olmak üzere geniş bir alanı kapsamaktadır. Teknolojideki her alanı mekanik ve elektroniğin birleşimi mantığına sahip olması yeterli gelmeyerek bundan daha fazlasını kapsayıp Yazılım ve Bilgi teknolojisini de bünyesinde almaktadır.
Uzun gibi görünen fakat yarım yüzyıllık tarihinde en önemli çalışmalarından biri ise bileşenlerin ufaltılmasıdır. Bazı sistemler o kadar ufaltılmıştır ki bunlar geliştirilmiş yarı iletken teknolojileri ile tek bir çip içine yerleştirilebilir hale gelmiştir. Örneğin 1800’lerin son dönemlerinde icat edilen sabit telefonun günümüzde her anımızda yanımızda bulundurabilmemizdir.


Ülkemizde yeni duyulmaya başlayan “Mekatronik” kelimesi Avrupa Kıtasında yıllardır kullanılmaktadır. Sadece Amerika ve İngiltere’de gerçek anlamı yavaş yavaş gerçekleşse de dünyanı çoğu yerinde lisan, yüksek lisans ve doktora seviyesinde açılmakta olan ders artışı Mekatroniğin bütün dünyada ayrı bir bilim olarak kabul edildiğini göstermektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder